Polen Filtresi Neden Sıkca Değiştirilmelidir?

Oto Klima Polen Filtresi Değişimi AnkaraPolen filtresi araçlar da , araç içine giren toz, bakteri ve havayı süzerek, solunan havanın temizlenmesini sağlar. Temizleme esnasında, üzerinde biriken toz, sinek ve böcek ölüleri, yağ birikintileri, havadaki asit parçacıkları sıcaklıkla birleştiğinde insan sağlığına olumsuz etki eder.

Oto klimadan gelen bu sağlıksız hava  SOLUNUM SİSTEMİNE zarar verir. ALERJİK HASTALIKLARA YAKALANILMASINA, NEDEN OLUR. Bilinenin aksine araçlarda klima sistemi olmasa dahi, polen filtresi olması gerekir ve sürekli kontrol edilip değiştirilmelidir.

Polen filtresi değiştirme süresi mümkün olduğunca sıklıkla yapılmalıdır. Bu konuda değişik görüşler olmasına rağmen, yılda en az 3 kere filtre değiştirilmelidir. Değiştirme süresinin kısalması, aracın gezindiği bölgelerin aşırı tozlu olması durumunda daha da sık olmalıdır. Polen filtresi tıkandığında kabin içine giren temiz hava hissedilir derecede düşecektir. Ayrıca hızlıca camların buğulanması polen filtresinin tıkalı olduğunu göstermektedir.

Polen filtresinin bilinen birkaç çeşidi mevcuttur. Normal polen filtreleri, tek kullanımlık olup gözenekleri toz, pislik dolduğunda içinden geçen havayı süzemez duruma geldiğinde değiştirilmelidir. Karbonlu Polen filtreleri, düz polen filtrelerinin yaptığı işleri yapar ve bunun yanı sıra içerisindeki karbonlar sayesinde, dışarıdaki pis koku ve zararlı gazların kabin içine girişini engeller. Temizlenir tip polen filtreleri, Türkiye'de kullanımı çok yaygın değildir, kirlendiğinde sökülüp, yıkanıp tekrar kullanılabilir.