Evaparatör Dezenfektasyonu Neden Yapılmalıdır?

Ankara Oto Klima Evaparatör TemizliğiEvaparatör , klima sisteminde gazın buharlaştığı ve ortam ısısını üzerine aldığı yerdir. Expansion sayesinde gaz, dar bir geçişten evaparatörün içine püskürtülürken, sıvı halden gaz haline geçer. Bu esnada gaz buharlaşmaya başlar ve ortam ısısını üzerine çeker.

Böylece soğutma başlamış olur. Evaparatör klima çalışırken buz tutar ve klima durduğunda bu buz erir ve suya dönüşür. Zamanla polenden süzülüp gelen, toz, toprak, çiçek polenleri, sinek ve böcek ölüleri evaparatör e yapışır ve birikir. Orada bakteri ve mikroorganizmalar oluşmaya başlar. Klima kapandığında gelen pis koku bunu bize bildirir. Solunum yoluyla vücudumuza giren bakteri ve mikroorganizmalar solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Özellikle son yıllarda oldukça artış gösteren ASTIM rahatsızlıklarına neden olur. Çağımızda otomobil içerisinde seyahat etme süresi oldukça uzamıştır. Duran trafik, kirli hava, eksoz dumanı, araçlarda klima kullanımını artırmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin yarısından çoğu solunum yolu rahatsızlıkları ve nefes darlığı şikayetleri yaşamaktadır. Bu nedenlerden dolayı, en azından yılda bir kere özel dezenfektasyon ilaçları ve sıvıları ile evaparatörlerimizi temizletmemiz gerekir.